Дата: 22 Фев 2024
КАК ДА ИЗБЕРЕШ ПРАВИЛНАТА ПОКРИВКА ЗА СВОЯТА МАСА?
Голямата магия – ПОКРИВКИТЕ!
Дали с повод или без повод, по празници или в ежедневието, какво трябва да имаме предвид, когато избираме покривки за своята маса?
1.РАЗМЕРЪТ НА МАСАТА
Първото, за което трябва да се помисли, е размерът. Трябва да си го знаеш, да си го имаш записан някъде и като те осени вдъхновението за някоя страхотна аранжировка на масата, да не се налага да търчиш към къщи, купувайки пътьом рулетка.
2. ДЪЛЖИНА НА ПОКРИВКАТА
Освен размерът на масата / от ръб до ръб/, предварително трябва да определиш и колко ще виси покривката от ръба й. Колко да виси покривката от ръба на масата?
- Между 15 и 20см., когато е за ежедневно ползване
- Между 35 и 60см., когато е за официални поводи. Най-често е 40 или 60см.
- До земята, когато е за мега официални поводи или + 10см., ако искаш да се разстила по пода
За ежедневието се приема покривката да виси по 20см.от всяка страна, защото така е най-удобно за седящия човек. Покривката не стига до стола, а когато седиш не опира в коленете ти. Това създава удобство при сядане и ставане.
Когато поводът е официален, въпреки затрудненията, които дължината на покривката създава при сядане и ставане, е прието да се декорира масата с по-дълга покривка. Стои по-елегантно, изискано и официално.
Ако ви харесва, дори поводът да не е официален, дължината на покривката може да е 60см. Колко хубаво е да изпиеш кафето си в градината на маса, с покривка до земята…
Освен размер на масата и дължина на ръба, трябва да се има предвид и формата на масата
3. ФОРМА НА МАСАТА
Общо взето, е прието така:
- Правоъгълна маса – правоъгълна покривка.
- Кръгла маса – кръгла покривка, с някои изключения може и квадратна.
- Овална маса – овална покривка, хора по етикет изписват, че може и правоъгълна. Това е по собствена преценка.
- Квадратна маса – квадратна покривка.
Извън етикета хората правят всякакви артистични изпълнения, покривка на ромб с открити краища, две покривки една върху друга с разминаващи се дължини и ръбове, къдрици по краищата…всичко е позволено.
След като знаеш вече размерът на масата, формата и поводът, от който зависи колко ще виси покривката от ръба на масата, взимаш ширината и дължината на масата и добавяш дължината на висящата част два пъти към нея. Ако покривката е кръгла, добавяш висящите дължини към диаметъра.
Например, ако имаш маса 80/120см. и решиш, че искаш покривката да виси 60см. от ръба на масата, тогава размерът, които ти е необходим е:
- Ширина 80 + 2x60 = 200см
- Дължина 120 = 20x60 = 240см
Ако масата ти е кръгла с диаметър 80см.,тогава диаметърът на покривката ще бъде 200см.
И сега неизменните два въпроса:
Какво да правя, ако имам разтегателна маса?
Тогава имаш два варианта: купуваш две покривки или когато това е невъзможно, взимаш покривка за по-големия размер.
Какво да правя, ако размерът на моята маса не пасва точно на рамерът покривка, който се предлага в магазина?
Тогава избери най-близкия размер, но по-големия. А ако масата ти наистина е нестандартна, може да си ушиеш покривка по поръчка!
4. МАТЕРИАЛЪТ НА ПОКРИВКАТА
Истински красивите покривки, дори и да са чисто бели, са красиви заради материята си. Когато говорим за стилна маса, говорим за покривки от памук или лен. Да, мачкат се и трябва да се гладят, но издържат дълго време и са в пъти по-красиви от изкуствените.
Материалът може да бъде и сатениран – за разкош, но винаги гледай да е с гъсто тъкани нишки за повече тежест на самия плат. Пада красиво и стои елегантно.
За ежедневна употреба вече има нови материи, които не задържат петна и много лесно се поддържат от доамкинята. Хидрофобирани или тефлонирани, в множество уникални десени и цветове.
Четете упътването за употреба и всичко с тях ще бъде наред!
5. ЦВЕТЪТ НА ПОКРИВКАТА
Възможностите тук са стотици. За официални поводи е прието покривките да са едноцветни – бели и кремави. Ако много държиш на цвят, то той трябва да е някой мек пастел. Ако държиш на шарки при официални поводи, тогава покривката, която ти трябва е Жакардова – като техника позволява платът да има извезани форми от същата нишка, но с по-високо положение. Хем са едноцветни, хем имат декоративни форми.
За неофициални поводи покривката може да е всякакъв цвят, в това число едноцветна, жакардова, с щамповани или рисувани мотиви, бродирана, всякаква.
От значение е обстановката, в която ще се аранжира масата. Покривката трябва да е съчетана с цветовете и стила в стаята, където ще се ползва. Това е първото важно условия за хармония и красота. Второ – от цветовете и шарките на чиниите, с които разполагаш.
- Едноцветните чинии позволяват шарени покривки
- Шарените чинии настояват за едноцветни покривки или жакардови
- Когато имаш и едноцветни чинии и едноцветна покривка, може да внесеш много цвят чрез салфетки за хранене, цветя, чаши и тишлайфер или каре.
- Не е невъзможно хем да имаш шарена покривка, хем да имаш шарени чинии. Трябва да уцелиш обаче цветове, стил и шарки, които да се съчетаят добре.
Цветът на покривката, освен от цветовете в стаята и цветовете на чиниите, зависи много и от сезона и повода, който празнуваш.
Остави мнение/коментар